Před a Po: Byt v paneláku, kde se teď cítí jako v útulné chalupě
- Zdravé pokoje
- 30. 4. 2021
- Minut čtení: 7
Muž se dvěma malými dcerami mě oslovil s jasným záměrem - zařídit celý byt 3+kk v panelákovém domě v 7. patře podle feng shui, aby se v něm holky cítily jako doma a byt působil příjemněji a útulněji. Co bylo potřeba změnit, abychom v bytě probudili harmonii? Sepsala jsem pro Vás vše v případové studii.
V novém bytě už klient s dcerami pár let žil, byl vybaven, ale podle klienta ne úplně zabydlen. Klient byl nakloněn i menším stavebním úpravám. Zadání tedy znělo - návrh přizpůsobit stávajícímu vybavení, co bude scházet dokoupíme, doladíme, případně vyměníme.
Tímto způsobem děláme návrhy v 70 % případů. Realita je taková, že je klient málokdy schopen všechno vybavení v domě vyměnit za nové, pokud se nejedná např. o celkovou rekonstrukci, novou kuchyň nebo dětský pokoj. Tenhle způsob práce mám ráda, protože je realizace pro klienta méně nákladná, vyžaduje z mé strany kreativnější přístup a byt zůstává po realizaci více autentický. Navíc pro životní prostředí je tento postup udržitelnější, snižuje konzumní chování a my si díky tomu věcí více vážíme a pečujeme o ně.
V této případové studii Vám popíšu jen část z projektu, která se ukázala pro byt stěžejní - harmonizaci předsíně a obývacího pokoje.
Byt před harmonizací
Klient měl rád vzdušné, minimalistické interiéry, méně věcí, moderní severský styl a šedou barvu. Jak se dočtete, po proměně, se dost věcí změnilo. Design interiéru je důležité posuzovat nejen na úrovni líbí/nelíbí, ale také jak se s těmito věcmi cítíte/necítíte. Charakterizuje design Vás samotné nebo se jedná jen o módní výstřelek doby? Na to se často zapomíná.

Klient měl náročnou manažerskou práci technického zaměření, ve volném čase trávil hodně času mimo byt, sportoval, trávil čas v přírodě, s dcerami, nejraději na horolezecké stěně. Všimla jsem si, že jako muž byl hodně umělecky a kreativně založený. Při proměně jsem využila jeho potenciál. Dokonce s holkami namaloval obraz, který teď mají zavěšený v předsíni v sektoru rodiny, kde jim každý den připomíná jaký jsou skvělý tým a lásku v rodině.
Hlavní body přeměny
1. STAVEBNÍ ÚPRAVY
Při vstupu do bytu klient vcházel přímo do velkého prostoru obývacího pokoje s velkým oknem a s absencí předsíně, která utváří první dojem při vstupu do bytu a rozhoduje o tom, jak se doma budeme cítit.

Příliš velký prostor a okno naproti vstupu navíc způsobuje, že se energie v místnosti dlouho neudrží a nedostane se do dalších místností v bytě. To byl jeden z hlavním důvodů, proč se klient necítil doma dobře a měl tendence trávit více času venku.

Doporučené nápravy:
Po důkladnějším feng shui rozboru jsme zjistili, že pro harmonický tok energií je vhodné prostor spíše uzavřít než otevřít, uzemnit a místo minimalismu, který tady panoval, prostor zatížit více věcmi a těžším nábytkem a vybavením.
Doporučila jsem místnost důkladně rozčlenit a uzavřít předsíň od dalších částí bytu. Řešením byla posuvná stěna nebo větší stavební úprava - příčka. Klient se rozhodnul pro druhou variantu. Vznikl nový prostor předsíně a v obývacím pokoji útulná uzavřená místnost, kde rodina přestala být rušena vjemy od vchodových dveří. Tráví teď tady společně více času, více tady odpočívají, hrají společně hry, tvoří, zkrátka se tady více žije.

V předsíni vznikl nový uzavřený prostor, který jsme opticky zvětšili a rozzářili sytě žlutou vestavěnou skříní. Úložný prostor v bytě scházel. Linku drobných žlutých akcentů jsme dále vedli celým bytem. Předsíň i vchod jsem doporučila naplnit vítacími prvky, které utvářejí příjemný první dojem a zvou nás ke vstupu domů - jsem tady vítán, jsem tady doma a těším se tam, viz Rozmístění věcí a dekorací.
2. ROZMÍSTĚNÍ PROSTORU
Když klient vstoupil do bytu, jako první uviděl pracovní stůl s PC, který byl navíc ve vůdčí pozici místnosti, čímž pracovní stůl získal ještě dominantnější pozici v bytě a logicky i v životě klienta. Když byl doma, čas trávil většinou za počítačem a byt mu nabízel málo prostoru k relaxaci nebo příjemného posezení.

Tato pozice byla navíc pro klienta velmi nepříznivá, protože seděl v nepříznivém směru pro práci a za jeho zády se nacházely přímo hlavní dveře - v této pozici se cítíme velmi nejistí, napjatí až nervózní, protože nemáme přehled, když někdo vkročí do místnosti. Stejně tak sedací souprava byla v přímém kontaktu s vchodovými dveřmi.

Doporučené nápravy:
Pracovní stůl s PC jsem doporučila přesunout do dětského pokoje, kde ho nyní využívají i dcery. PC v tomto případě v dětském pokoji tolik nevadí, protože pokoj holky využívají co 14 dní. Umístili jsme ho do příznivé pozice pro učení jak pro dcery, kde podporuje podle feng shui jejich vlastní rozvoj a rodinnou harmonii, tak klienta při práci na PC.
Z místa na JZ, kde byl dříve pracovní stůl, jsem doporučila vytvořit příjemné zákoutí na podporu partnerských vztahů - posezení se dvěma křesílky ve směru na JV - rodinné harmonie, malým stolečkem, lampičkou a stěnou plnou jejich společných fotografií, obrazů a věcí, které symbolizují jejich vztah. Klient i jeho partnerka si nakonec velmi pochvalovali, že pracovní stůl zmizel z dohledu. Tráví teď na něm méně času a místo toho je byt vybízí k tomu, aby spolu nebo při knize poseděli v tomto zákoutí. Klient teď skutečně PC využívá méně a místo toho relaxuje na křesle poslechem hudby.
Zákoutí jsme vyladili v designu, barvách a materiálech elementu kov a přidali element země, který sektor vztahů ještě více posílil, tj. šedá, bílá, písková, žlutá barva, čalouněné křesílka, výrobky z látky, kulatý stolek, lampa s látkovým stínidlem, čtvercové rámy, kovové a zemité dekorace apod.

3. SLADĚNÍ PROSTORU
Celý obývací pokoj s předsíní klient sladil do bílo-šedé kombinace v el. kov , což bylo pro Z a SZ oblast bytu ideální řešení. Proč se tady však necítil útulně, způsobovalo hlavně to, že byl prostor příliš otevřený, laděný do studených odstínů a lehkých materiálů jako světle šedá, bílé stěny, světle šedá podlaha, lehké vzdušné bílé závěsy, minimalistické pojetí prostoru a pohovka byla v přímém kontaktu s hlavními dveřmi z předsíně, což způsobovalo ´´nervózní posezení a žádný odpočinek´´.
Doporučené nápravy:
Prostor bylo potřeba více uzavřít, uzemnit, zatížit více věcmi a naplnit ho teplejšími odstíny. Doporučila jsem, aby bílo-šedý design místnosti (el. kov) kombinoval s barvami a materiály el. země. Západně orientované pokoje se totiž vyznačují živou aktivní energií, podporují naši radost, kreativitu a děti. Svědčí mu proto teplejší, výraznější a hravější barvy, odstíny a materiály a el. země tohle ještě více podporuje.

Západně orientovanou předsíň a obývací pokoj jsem doporučila sladit do následující kombinace (el. kov a el. země):
- barvy: šedá, bílá, písková, žlutá,
- tvary: kruhu a čtverce, krychle,
- materiály: z kovu, hlíny, kamene, keramiky, těžší látky a závěsy, těžší koberce, kožešiny,
- dekorace: kovové a zemité dekorace z těchto materiálů, lesklé předměty, sošky, plastiky, zrcadla, zvuky zvonků
Barva a materiál el. země nám tady navíc podpořil starší dceru, protože pro ni kovové odstíny a materiály nejsou ideální.
Příčku a vedlejší jižní stěnu jsem doporučila vymalovat teplou zemskou barvou, např. pískovou nebo použít hliněnou omítku či stěrku. Klient se rozhodl pro hliněné omítky. Prostor nádherně zútulnily a vypadají nejen dekorativně, ale jsou také blahodárné pro zdraví. Prostor jsem ještě doporučila uzavřít sedací soupravou ve tvaru L v šedé, žluté, hnědé nebo krémové barvě. Od vstupu do bytu jsme vedli linku drobných žlutých akcentů jako žlutá skříň, žluté zrcadlo, žluté závěsy, žlutý polštářek, žluté prostírání v kuchyni. Tato linka nás zve ke vstupu a vede harmonii po celém bytě.
4. ROZMÍSTĚNÍ VĚCÍ A DEKORACÍ
Na vstupu do bytu a předsíni bylo potřeba dát si záležet. Cílem bylo prostor prosvětlit a naplnit ho příjemnými vizuálními vjemy, kterými navíc aktivujeme V a JV část předsíně.
Celou předsíň jsem doporučila vyplnit dekoracemi podporující rodinu, štěstí a hojnost v domě:
- obrázky stromů, lesů, rostlin, květin
- živá vzrostlá silná rostlina vyjadřující sílu a lásku v rodině
- váza s vodou a čerstvými/umělými květinami
- velký symbol rodiny nad lavicí u dveří, např. obraz na plátně namalovaný všemi členy rodiny, jako motiv velmi vhodný obraz hory zastupující také symbol stability, ochrany a klidu

Zaměřili jsme se i na to, jak upravit a ozdobit vchodové dveře, ale to snad někdy v dalším článku.😊
V obývacím pokoji jsem klientovi také naznačila, kde konkrétně umístit dekorace a další prvky, které podvědomě podpoří určité oblasti jeho života a zároveň zharmonizují a zútulní prostor:
1. Rodina, štěstí a hojnost (V a JV, el. dřevo, příp. voda)
- vyšší nábytek vytváří pocit opory, kterou dům postrádá
- rostliny směrující vzhůru, váza s vodou a rozkvetlými živými květy
- vzrostlá vyšší rostlina v keramickém květináči vyzývá ke vstupu do obývacího pokoje
- dřevěné a ratanové koše v policích
2. Sláva a renomé (J, el. oheň, příp. dřevo)
- svíčky, designová kulatá lampička na komodě (severní stěna), světlo nás vyzývá ke vstupu, vytváří večerní příjemnou atmosféru
- velký obraz na stěně symbolizující oporu jako stromy nebo kopec
3. Vztahy a partnerství (JZ, el. země, příp. oheň)
- dvě křesílka pro partnery
- stojací lampa
- láska, harmonie, párové věci, společné oblíbenosti, např. koláž fotografií v rohu na severní stěně
- křišťálová koule zavěšená v okně rozmetá pozitivní energii po místnosti
Byt po harmonizaci
Protože byl klient velmi manuálně i kreativně zručný, prováděl podle návrhu celou realizaci sám, dokonce i výběr všech prvků do interiéru. Pokud potřebujete s výběrem interiéru poradit, nabízím k návrhu i možnost využít Feng shui design, při kterém to spolu všechno vybereme a doladíme. Ale jak vidíte, podle návrhu dokážete domov přeměnit v harmonický, útulný a příjemný prostor i sami.

Fotografie před a po nijak neupravuju. Neupravuju ani interiéry klientů, když je požádám, jestli si je můžu po proměně pro Vás nafotit. Snažím se totiž zachytit každodenní realitu, jak tady teď klienti po realizaci skutečně žijí a jak to u nich každý den doopravdy vypadá. Asi se shodneme, že v málo které domácnosti to vypadá jako z katalogu, časopisů a dokonalých fotografií na instagramu. Někde je pohozený batoh, tam bunda, složenka, někde je ještě potřeba něco dodělat, přivrtat, natřít, dokoupit, uklidit. Tak jak to známe všichni. 😊
Račte do jednoho takového doma vstoupit 🚪.
Jak se tady teď rodině žije
Co si o proměně myslí tento úžasný otec dvou rozkošných dcer? Návštěvy si pochvalují, že se u nich cítí moc příjemně a jsou stále překvapeny, co lze vytvořit v panelákovém domě a s trošku šikovnýma rukama. Holky začaly v obývacím pokoji trávit více času s otcem, společně si tady hrají, tvoří a pulzuje to tady více pohodovým rodinným životem. Klient začal trávit více času relaxováním na křesílku poslechem hudby místo večerního posedávání u PC. Pochvaluje si také jak hliněné omítky pozvedli design interiéru a jak jsme je propojili v celém bytě. Ač se jedná o panelákový byt, cítí se podle jeho slov jako v útulné chalupě, kde je vše tak nějak přirozené a ne někým cizím zorganizované.
Tahle slova mě zahřála na srdci, protože si přeji, aby se lidé přesně takhle po harmonizaci ve svých domovech cítili. Vše, co si o proměně celého bytu muž myslí, se dočtete i tady.
Zbývá snad jen popřát, aby se této rodině ve Zdravých pokojích dál příjemně, útulně a šťastně žilo. A návrh jim sloužil celý život.
Pro ty z Vás, kteří se teprve chystáte rekonstruovat nebo vylepšit byt nebo pokoj a přejete si proměnit svůj prostor na Zdravé pokoje - Návrh harmonizace bytu nebo pokoje! Objevte kouzlo, jak být v harmonii se svým domovem i sami sebou ještě dnes.
Comments